Endodontinis gydymas

Endodontija iš graikų kalbos – mokslas apie danties „vidų“, šaknies kanalų gydymą. Pacientai dažnai nesupranta, kai gydytojas pasako, jog dantį reikės gydyti endodontiškai. Taip pat dažnai išsigąsta, jei pasakoma, kad reikės traukti danties nervus. Jiems kyla daugybė klausimų: ar dantį rausite? kas tai yra endodontinis gydymas? ar skaudės? ar tikrai to reikia ir kodėl? Todėl pacientui turi būti suteikta visa informacija apie gydymo reikalingumą, galimas komplikacijas ir gydymo etapus.

Endodontinis gydymas yra būtinas, kai šaknies kanale esanti pulpa paveikiama uždegimo ar infekcijos. Uždegimas ar infekcija atsiranda dėl įvairių priežasčių – negydant dantų ėduonies, dėl atsiradusių įtrūkimų dantų paviršiuose ir kt. Požymiai, kurie parodo, jog yra pažeista pulpa – ilgai trunkantis jautrumas karštam ar šaltam dirgikliui, danties spalvos pakitimas, dantenų patinimas ir jautrumas šalia danties, kurį apėmė uždegimas ar infekcija. Tačiau reikia žinoti, jog kartais simptomų nebūna.


Gydymo metu daromos kelios rentgeno nuotraukos, tai pagrindinis metodas, kuris leidžia gyd. odontologui pamatyti gydomo danties šaknis. Dažniausiai endodontinis gydymas atliekamas kelių apsilankymų metu. Gali prireikti 3 – 4 vizitų, priklausomai nuo paciento būklės. Pacientui pageidaujant, gydymo metu visada atliekamas nuskausminimas (jei nėra kontraindikacijų). Tuo pačiu pacientas perspėjamas, jog šiek tiek dantį gali paskaudėti gydymo eigoje, gali tekti pagerti priešuždegiminių vaistų ar net antibiotikų.

Iki tol, kol gyd. odontologas pilnai neatstatė danties vainiko, nerekomenduotina endodontiškai gydytu dantimi kramtyti ar kąsti. Kol danties vainikas neatstatytas plombine medžiaga, tol jis nėra tvirtas ir gali lengvai lūžti, todėl nedelsiant po danties kanalų išvalymo ir jų užplombavimo būtina pilnai atstatyti danties vainiką. Gydytojui odontologui atstačius danties vainiką, endodontiškai gydytus dantis prižiūrėkite kaip ir kitus dantis.


Endodontinis kanalų pergydymas

Endodontinis kanalų pergydymas atliekamas tuomet kai pirminis gydymas buvo nesėkmingas – ne iki fiziologinės šaknies viršūnės užplombuotas kanalas, bloga plombinės medžiagos kondensacija kanale, apie šaknies viršūnę matomi periapikaliniai kaulo destrukcijos židiniai, atsirado simptomai, kanalo kalcifikacija, kanale paliktas svetimkūnis (lūžęs endodontinis instrumentas) ir kt. Tobulėjant technikai, šioje srityje odontologija taip pat žengia į priekį, todėl antrinis kanalo gydymas yra žymiai sėkmingesnis nei anksčiau. Pergydant kanalus naudojamasi ne tik rentgeno nuotraukomis, bet ir į pagalba pasitelkiama mikroskopija. Mūsų klinika taip pat ne išimtis, žengiame koja kojon su šiuolaikinėmis technologijomis. Gydytojai naudoja Zeiss firmos mikroskopinius akinius. Tokiu būdu gydymo kokybė ir prognozės žymiai pagerėja, nes praplečiamas matomumo laukas, galima pastebėti net ir smulkiausias detales.


Endodontinis pergydymas gali užtrukti kelis seansus ar tęstis ilgiau, priklausomai nuo pirminio endodontinio gydymo metu padarytos žalos.


Etapai:

  1. Senos plombinės medžiagos išėmimas iš kanalų.
  2. Kanalų valymas, platinimas, vaistų įvedimas.
  3. Kanalų plombavimas.
Visos paslaugos