Ortodontinis gydymas

Dantų tiesinimas kapomis, breketais ir plokštelėmis

Netaisyklingas sąkandis – opi šių laikų problema


Remiantis vienu moksliniu tyrimu, atliktu 2009 metais, netaisyklingo sąkandžio paplitimas tarp 7-15 metų vaikų – net 84%. Bėgant laikui sąkandžio anomalijos darosi sudėtingesnės dėl dantų netekimo, lėtinio periodontito. 

Vaikų ortodontinį gydymą galima skirstyti į skirtingus etapus: mišraus (kai turime ir pieninių, ir nuolatinių dantų) ir nuolatinio sąkandžio periodus. 

  1. Mišraus sąkandžio periodu dažniausiai taikome išimamas plokšteles, kurias reikia nešioti 16-18 valandų per parą. 
  2. Stebint didelę vietos stoką nuolatinių iltinių dantų dygimui, galime taikyti dalinę breketų sistemą (4 breketai ant viršutinių arba apatinių kandžių ir du breketai ant viršutinių arba apatinių krūminių dantų). 
  3. Esant labai siauram viršutiniam arba apatiniam žandikauliui, galime taikyti greito gomurio plėtimo aparatą. Šis aparatas tvirtinamas ant antrųjų pieninių krūminių dantų ir yra neišimamas. Su šiuo aparatu pacientas gydomas 7 mėnesius.
    Esant per dideliam apatinio žandikaulio augimui, galima taikyti veido kaukę. Tai išorinio tempimo aparatas, kurį reikia nešioti po pamokų 16-18 h per parą.
  4. Esant per mažam apatiniam žandikauliui arba galinei apatinio žandikaulio padėčiai, augimo spurto metu 12-14 metų paaugliams galime taikyti išimamą arba neišimamą funkcinį aparatą. Nešioti išimamą funkcinį aparatą, susidedantį iš dviejų plokštelių, indikuotina 16-18 valandų per parą 1,5 metų. Neišimamas funkcinis aparatas uždedamas ant viršutinių pirmųjų krūminių dantų ir apatinių pirmųjų premoliarų ir stūmoklių pagalba apatinis žandikaulis išstumiamas į taisyklingą padėtį. Neišimamą funkcinį aparatą indikuotina nešioti 1 metus.

Nuolatinio sąkandžio periodu esant labai siauram viršutiniam žandikauliui, galime taikyti greito gomurio plėtimo aparatą. Šis aparatas tvirtinamas ant pirmųjų premoliarų ir pirmųjų krūminių dantų bei yra neišimamas. Su šiuo aparatu pacientas gydomas 7 mėnesius. Vyresniems nei 18 metų pacientams viršutinio žandikaulio plėtimui reikalingi  ir mikrosraigtai. Vyresniems nei 25 metų pacientams veido ir žandikaulių chirurgo atliekamas chirurginis viršutinio žandikaulio plėtimas.

Išdygus visiems nuolatiniams dantims (išskyrus protinius), galime taikyti ortodontinį gydymą breketų sistema. Esant itin dideliam dantų susigrūdimui apatiniame ir viršutiniame dantų lankuose, atliekame  keturių dantų rovimus tam, kad galėtume gražiai ištiesinti dantis. Jeigu vietos stoka nėra labai didelė, tačiau sąkandis netaisyklingas, kartais galima apsieiti tik su tarpdančių pašlifavimu ir elastinėmis gumytėmis. Dažniausiai gydymas breketų sistema užtrunka apie 2 metus. Ortodontinio gydymo breketų sistema metu labai svarbu kruopšti individuali burnos higiena, profesionalią burnos higieną indikuotina atlikti kas 6 mėnesius (jeigu kietasis apnašas kaupiasi dažniau – kas 3-4 mėnesius). Pradėjus nešioti breketus dažniausiai tenka riboti kietų maisto produktų, tokių kaip riešutai, kepta duona, šokoladas, kiekį arba jų visiškai atsisakyti. 


Populiarėjantis kreivų dantų ir netaisyklingo sąkandžio koregavimo metodas – skaidrios kapos. Šis ortodontinio gydymo variantas tinkamas ir vaikams, ir suaugusiems. Ant dantų paviršiaus užklijuojamos atramos iš plombinės medžiagos, o ant dantų uždedama skaidri plastikinė kapa. Didžiulis šios gydymo alternatyvos privalumas – lengvesnė burnos higiena, kadangi skaidrios kapos yra išimamos. Tačiau labai svarbus paciento bendradarbiavimas, kadangi skaidrias kapas reikia nešioti 22 valandas per parą, keisti kas 10-14 dienų. 

Netaisyklingas sąkandis sukelia ne tik estetines, bet ir sveikatos problemas. Dėl netaisyklingo sąkandžio netaisyklingai dyla dantys (gali net visiškai nulūžti), gali išsivysti veido asimetrija, gali atsirasti dantų ėduonis, dantenų uždegimas, smilkininio apatinio žandikaulio sąnario skausmai, galimi sunkumai atkandant ir kramtant maistą. Norėdami pagerinti savo gyvenimo kokybę ir ištaisyti netaisyklingą sąkandį bei kreivus dantis, kviečiame kreiptis į odontologijos kliniką Dentida ir Ko. Visapusiškai išpuoselėti savo šypseną Jums padės gydytoja ortodontė Viktorija Rimkutė (Kaunas) ir kiti klinikoje dirbatys  specialistai. 


Keliaukime link nuostabios šypsenos kartu!

Visos paslaugos